Outdoor Track and Field

 

Baldwin Wallace Men’s and Women’s Track and Field Teams Host Sparky Adams Invitational in Berea

Complete Results


Greg Patrick (left) and D'Arcy Hlavin (right) receive
their meet outstanding athlete awards from
Paul L. "Sparky" Adams.

BEREA, OHIO -- The Baldwin Wallace University men’s and women’s outdoor track and field teams competed today (Saturday, April 24, 2010) as it hosted the Sparky Adams Invitational Meet in Berea.  The meet was unscored.

Highlighting the day for the men was senior Greg Patrick (Collins/Western Reserve) who won the shot put and bettered his school record and NCAA provisional mark with a throw of 55’1.50”. Junior All-American Kevin Phipps (Pataskala/Watkins Memorial) won the hammer throw with a mark of 180’08” and placed second in the discus with a mark of 161’10”. Senior Brett Scarl (North Olmsted) came in second place with a throw of 166’09” in the hammer. Freshman Jake Buckey (Geneva) was third in the javelin at 178’ 02”.
 
The women’s team was led by senior D’Arcy Hlavin (Berea) who ran an NCAA provisional qualifying time in the 800-meter run with a first place time of 2:13.97. Junior Kim Chinn (Zanesville/West Muskingum) was also third in the 800 meters with a time of 2:15.94. Freshman Sarah Rospert (Milan /Edison) placed third in the 3,000-meter steeplechase in 12:02.62. The relay team of freshman Jessica Ballard (Cardington/Buckeye Valley), freshman Brittany Sterling (Lima/Senior), freshman Lauren Nanni (Parma/Padua Franciscan), and freshman Kaylan Lemon (Canton/Massillon Perry) placed second in the 4x100-meter relay with a time of 49.93. 
 
The Yellow Jackets return to action next Friday and Saturday, April 30 and May 1, at the Ohio Athletic Conference Championship Meet at Mount Union College in Alliance, Ohio.
 
Media and fans are reminded that Baldwin Wallace University will host the 2010 NCAA Division III Outdoor National Track and Field Championship Meet in The George Finnie Stadium in Berea, Ohio from May 27-29. For more information, visit http://www.bw.edu/athletics/10tracknationals/.
 
FOR MORE BW Sports Information, please contact Sports Information Director Kevin Ruple by telephone at 440-826-2327 and e-mail at kruple@bw.edu or Assistant SID Nick Minerd by phone at 440-826-2780 and e-mail at nminerd@bw.edu. Fans can access the latest BW athletics information at www.bw.edu/athletics and we invite you to join us on Twitter at http://twitter.com/bwathletics.
 

Aggate Results
2010 Sparky Adams Invitational
The George Finnie Stadium
Berea, Ohio
 
PARTICIPATING TEAMS: Baldwin Wallace University (BW), Franciscan University (FRAN), Wheeling Jesuit University (WJU), Mount Union College (MUC), Youngstown State University (YSU), Ohio Northern University (ONU), Geneva College (GC), Waynesburg University (WAY), Marietta College (MC), Edinboro University (EU), Thiel College (TC), Buffalo State College (BSC), Bethany College (BC), Allegheny College (AC), Capital University (CAP), Westminster College (WC), John Carroll University (JCU), Otterbein College (OC), Clarion University (CU), University of Pittsburgh (PITT), Penn State Behrend University (PSU-B), Mercyhurst College (MER), Malone University (MAL), Ohio Wesleyan University (OWU), Albion College (ALB), Case Western Reserve University (CWRU)
 
MEN'S FINAL EVENT RESULTS: Long Jump: Mike Minjock (JCU), 23’09.00”; High Jump: Sam Roberts (CAP), 6’05.50”; Pole Vault: Jacob Weyrauch (PSU-B), 15’05.00”; Shot Put: Greg Patrick (BW), 55’1.50”; Discus Throw: Judd Lutz (MUC), 165’00”; Javelin Throw: Mark Aukerman (MUC), 183’00”; Hammer Throw: Kevin Phipps (BW), 180’08”; Triple Jump: Marcus Smith (BSC), 46’02.50”; 3000-Meter Steeplechase: Jordan Roose (EU), 9:29.10; 100-Meter Dash: Ryan Fleming (ONU), 11.15; 200-Meter Dash: Ray Peoples (BSC), 22.43; 400-Meter Dash: Justin Allen (BSC), 47.56; 800-Meter Run: Ty Griffin (MUC), 1:52.99; 10,000-Meter Run: Matt Melvin (ALB), 33:28.67; 110-Meter Hurdles: Earl Bass (PSU-B), 15.55; 400-Meter Hurdles: Garrett Brown (ONU) 55.29; 1,500-Meter Run: Scott Anderson (EU), 4:00.83; 5,000-Meter Run: William Jones (UNAT), 14:53.92; 4x100-Meter Relay: Buffalo State (Allen, Carew, Mateen, Peoples), 42.02; 4x400-Meter Relay: Ohio Northern (Amstutz, Huntley, Brown, Heyman) 3:20.21
 
WOMEN'S FINAL EVENT RESULTS: Long Jump: Aubrey Loy (MUC), 18’08.00”; High Jump: Kari Weimerskirch (PITT), 5’03”; Pole Vault: Victoria Toso (PITT), 11’09.75”; Shot Put: Alexis Wilder (PITT), 44’02.50”; Discus Throw: Emily Taylor (WJU), 134’00”; Javelin Throw: Elisha Jones (WAY), 137’06”; Hammer Throw: Sarah Anderson (PITT), 165’03”; Triple Jump: Alicia Giannell (JCU) 34’03.00”; 3000-Meter Steeplechase: Maria Shepas (WAY), 11:28.10; 100-Meter Dash: Symona Gregory (YSU), 12.52; 200-Meter Dash: Brittany Farber (ONU), 27.13; 400-Meter Dash: Kweshi Seabrook (CAP), 56.76;  800-Meter Run: D’Arcy Hlavin (BW), 2:13.97; 1,500-Meter Run: Tina Yi (EU), 4:47.04; 10,000-Meter Run: Jeana Schwerer (CU), 42:21.78; 100-Meter Hurdles: Jazmin Hunt (PITT), 14.73; 400-Meter Hurdles: Brittany Sims (MC), 1:05.14; 5,000-Meter Run: Katherine Manion (FRAN), 18:22.99; 4x100-Meter Relay: Capital (Fekpe, Seabrook, Simmons, Starks), 48.78; 4x400-Meter Relay:  Marietta (Muench, Tims, Sims, Rowe), 4:14.59.
Share |