Cross Country

 

The State of Ohio is Well-Represented at NCAA Division III Cross Country Championship Meet

BEREA, OHIO --  When it comes to the sport of NCAA Division III cross country, the state of Ohio does not lack for either outstanding student-athletes, teams or competition. Those facts will be in full display this Saturday, November 21 when Baldwin Wallace University and the Greater Cleveland Sports Commission host the 2009 NCAA Division III National Championship Meet at Highland Park Golf Course in Cleveland, Ohio.
    
Represented in the 64-team field (32 men’s and 32 women’s teams) and 520-runner contingent (260 men and 260 women) are five full teams and 58 total runners from Ohio’s high schools who are attending schools both in and out of the state.  That means nine percent of the field’s competitors are from Ohio.  You can view the entire list of runners at the bottom of this article.

“Ohio has always been a hotbed for cross country and track,” said BW Head Coach Dr. Bill Taraschke, who in addition to coaching his team is the meet coordinator. “There is a long history of excellence in Ohio when it comes to cross country and track and all levels of the NCAA, including Division III.  This just amplifies it.

“In terms of BW, Paul ‘Sparky’ Adams built a dynasty at BW in men’s cross country in the 1970s and early 80s and more recently our women’s team has been outstanding on the conference, regional and national level,” continued a proud Taraschke, who has led BW to 47 Ohio Athletic Conference titles in track and cross country, has been OAC Coach of the Year 33 times, an NCAA Regional Coach of the Year 12 times and the NCAA Division III National Coach of the Year twice.

Representing Ohio in the women’s race are host Baldwin Wallace, Case Western Reserve University and Oberlin College, and representing the men are Heidelberg University and Mount Union College.  In addition, individual student-athletes from Denison University, Ohio Northern University, Wittenberg University and Mt. Union will compete in the women’s race as well as men’s individuals from Denison and ONU.

“We have a total of 31 runners competing on the five team qualifiers, including full teams from BW and Case in the women’s race and from Heidelberg and Mount Union in the men’s race, and three of the runners from Oberlin also are from Ohio high schools,” said Taraschke, in his 25th season.

“In addition, there are 27 other runners who attended high school in Ohio and now represent 15 other schools from across the country,” said Taraschke.  “Having 58 runners from our state here to compete is just outstanding, and that tells the whole story about the excellent student-athlete runners who we have in Ohio.”

The women’s race begins at 11:00 a.m. and the men run at noon.

FOR MORE BW SPORTS INFORMATION, please contact Sports Information Director Kevin Ruple by telephone at 440-826-2327 and e-mail at kruple@bw.edu or Assistant SID Nick Minerd by phone at 440-826-2780 and e-mail at nminerd@bw.edu. The NCAA Championships Web site can be accessed at www.bw.edu/athletics/09ccnationals/ .


2009 NCAA Division III NATIONAL CHAMPIONSHIP MEET
Saturday, November 21 at Highland Park Golf Course
in Cleveland, Ohio

Women’s Qualifiers from Ohio (Name, Hometown and High School)

Baldwin Wallace (Ohio) College
Kim Chinn (Zanesville/ West Muskingum)
Karin Coyne (Columbia Station/ Columbia)
D’Arcy Hlavin (Berea)
Julie Kotesovec (Litchfield/ Medina Buckeye)
Krysten Kovach (North Royalton/ Parma Padua)
Sarah Rospert (Milan/ Edison)
Katie White (Berea)

Emory (Ga.) University
Melanie Frank (Novelty / Gilmour Academy)
Lydia Popp (Cincinnati / Sycamore)

Massachusetts Institute of Technology (Mass.)
Lauren Allen (Willoughby / South)

Oberlin (Ohio) College
Lauren McCrystal (Columbus / Upper Arlington)
Emily O’Brien (Bay Village / Bay)
Hillary Tipton (Loveland / Cincinnati Country Day)

Washington (Mo.) University in St. Louis
Jessica  Londeree (Worthington / Thomas Worthington)
Taryn Surtees (Chagrin Falls / Kenston)

Case Western Reserve (Ohio) University
Leanne  Austin (Alliance / Louisville St. Thomas Aquinas)
Natalia Cabrera (Shaker Heights)
Kristen Henderstrom (Chardon)
Colleen Heffernan (Columbus / Columbus School for Girls)
Maura Helba (Westerville / Columbus Academy)
Kristina Nagy (Berea)
Jenna Yaney (Dayton / Chaminade-Julienne)

DePauw (Ind.) University
Katie O’Conner (Mason)

Williams (Mass.) College
Lauren Goldstein-Kral (Shaker Heights)

Denison (Ohio) University
Katie Navarre (Upper Arlington)

Ohio Northern University
Alison Stenbrunner (New Carlisle / Tecumseh)

Wittenberg (Ohio) University
Mary Pfeifer (Dublin / Coffman)

Mount Union (Ohio) College
Heather Stalter (Marietta/ Senior)

Messiah (Pa.) College
Erin  Rhodes (Modadore / Cuyahoga Valley Christian Academy)

Men’s Qualifiers from Ohio (Name, Hometown and High School)

Allegheny (Pa.) College
Tony Dipre (Twinsburg / Walsh Jesuit)
Brennan Hamilton (Canton / Massillon Jackson)
Matt LaCombe (Highland Heights / Gilmour Academy)

Emory (Ga.) University
Scott  Campbell (Berea)
Tommy Fyffe (Cincinnati / Anderson)
Andrew Sullivan (Pepper Pike / Cleveland St. Ignatius)

Heidelberg (Ohio) University
Bobby Over (Wadsworth)
Devin Butcher (Bowling Green)
Scott Lasch (Huron)
Jacob Lemon (Oak Harbor)
Jordan Karnes (Edgerton)
John Gogle (Sunbury / Big Walnut)
Jamie Martin (Wooster / Triway)

Williams (Mass.) College
Davis Filipell (Wooster/ Senior)
Doug Smythe (Shaker Heights)

Haverford (Pa.) College
Andrew Lanham (Wooster/ Senior)

Mount Union (Ohio) College
Bryce Basista (North Ridgeville / Elyria Catholic)
Ty Griffin (Massillon / Perry)
Tim Kelly (Lakewood/ Senior)
Erik Reed (East Liverpool)
Mickey Nadeau (Louisville/ Senior)
Scott Wolfe (East Palestine)
Dan Whisler (Ashland/ Senior)

Rochester (N.Y.) Institute of Technolgy
John Lueders (Chardon)

St. Lawrence (N.Y). University
Jacob Malcomb (Marietta)

Denison (Ohio) University
Makorobo Salukombo (Lakewood/ Senior)

Ohio Northern University
Alan Bowsher (Cygnet / Elmwood)
Justin Dickman (Van Wert)

Messiah (Pa.) College
Jeff Smeiles (Kent / Roosevelt)

Share |